Jakie buty rowerowe wybrać

Jazda rowerem daje mnóstwo przyjemności, pozwala zapomnieć o korkach podczas dojazdu do pracy, odpocząć w gronie znajomych podczas weekendowej wycieczki i może być sposobem na spalenie zbędnych kalorii podczas intensywnego treningu. By jazda była jeszcze przyjemniejsza warto zakupić odpowiednie obuwie. Poniżej zawarto kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę wybierając buty na rower.


Rodzaje butów rowerowych

Buty przeznaczone do jazdy na rowerze różnią się od siebie przeznaczeniem do konkretnego typu roweru. Codzienne obuwie do chodzenia sprawdzą się do jazdy miejskiej.

– Buty rowerowe szosowe- są lekkie, a jednocześnie mają najtwardszą podeszwę z wszystkich rodzajów butów rowerowych. Twarda podeszwa pozwala utrzymywać dużą prędkości bez nadmiernego obciążania nóg.

– Buty do roweru górskiego (MTB) – ich podeszwa nie jest tak twarda, jak w przypadku bytów przeznaczonych na rower szosowy.

– Buty do roweru trekkingowego i turystycznego – mają stosunkowo miękkie podeszwy, są idealne do wycieczek pieszo-rowerowych.

– Buty do jazdy na BMX’ie- mają podeszwę równie twardą jak w butach do roweru szosowego – przyczepność stopy do pedałów musi być duża.

Buty rowerowe na zimę – powinny być wodoodporne i mieć ocieplane cholewki, jednak nie wyższe niż do kostki. Dzięki temu wilgoć nie dostanie się do środka buta, a jednocześnie buty nie będą powodować otarć.

Ważne jest by buty na rower były zapinane na klamry lub rzepy, rozwiązane sznurowadła mogą grozić niebezpiecznym wypadkiem.

Jak dobrać odpowiednie buty

Przy zakupie butów rowerowych przede wszystkim należy się kierować, tym jaki rodzaj jazdy nas interesuje. Warto pamiętać, że im buty mają więcej siatki, tym lepiej są wentylowane, ale jednocześnie tym mniej odporne na wodę. Ważny jest też dobór odpowiedniego rozmiaru obuwia. Najlepiej jeśli buty są o co najmniej 0,5 cm dłuższe niż te, w których chodzimy na co dzień. Nogi w ciągu dnia puchną nawet bez aktywności fizycznej, a co dopiero podczas wielokilometrowej jazdy na rowerze. Zbyt małe buty mogą po prostu zacząć uwierać podczas jazdy.