Jakie opony rowerowe kupić?

opony do roweru

Dla doświadczonych rowerzystów wybór odpowiednich opon jest kluczowy. W tym artykule wyjaśnimy, jakie opony rowerowe wybrać i na co zwrócić uwagę.

Zakup opon rowerowych

Opon dosłownie do wszystkiego szuka wielu użytkowników. Należy jednak pamiętać, że nie istnieje takie ogumienie. W sprzedaży można jednak znaleźć opony uniwersalne, ale są one gorsze niż opony dedykowane do określonych warunków. Dopasowany do obręczy oraz ramy powinien być rozmiar opony, czyli szerokość oraz średnica. Można śmiało powiedzieć, że średnica jest oczywiście najważniejsza. Jeśli chodzi o szerokość to można wybrać wersję węższą lub nieco szerszą. Trzeba jednak zachować rozsądny umiar. Najlepiej zakupić opony do roweru u sprawdzonego i renomowanego producenta, który wiele lat działa na rynku i cieszy się pozytywną opinią np. na https://www.dobrerowery.pl/opony-rowerowe. Wtedy można mieć pewność, że opony będą faktycznie wysokiej jakości. Możesz zdecydować się na węższą oponę, jeśli zależy ci na jak najniższych oporach toczenia. Zaoszczędzisz sporo na masie roweru, jeśli uda się wymienić dętkę na trochę węższy model. Gorszą przyczepność oraz mniejsze właściwości amortyzacyjne ma węższa opona. Zupełnie odwrotnie będzie z oponą szeroką.

Wybór opony

Własne preferencje trzeba brać pod uwagę przy wyborze szerokości opony. Nie ma sensu wybierać szerokiej opony, jeśli poruszasz się głównie po parkach, ulicach oraz ścieżkach rowerowych. Z kolei wąska opona będzie niewygodna i niestabilna w lasach oraz ścieżkach wiejskich. Zbyt szerokie opony mogą nie zmieścić się w ramie roweru szosowego. Warto mieć na uwadze, że opony szosowe nie pasują do rowerów górskich. Istnieją pewne standardy, jeśli chodzi o szerokości dedykowane do konkretnych rowerów. Może się również okazać, że zbyt wąska będzie rama lub widelec. Opony o szerokości od 32 do 47 milimetrów stosuje się w rowerach crossowych, trekkingowych oraz miejskich.